Kurallar

Kadrodaki oyuncular aşağıdaki şekilde puanlandırılır.


Açıklama Puan
Oynayan her oyuncu (60 dakikaya kadar) ** 2
60 dakikadan fazla oynayan her oyuncu 4
Gol atan forvet oyuncusu gol başına 5
Gol atan orta saha   oyuncusu gol başına 6
Gol atan defans oyuncusu gol başına 8
Gol atan kaleci gol başına 10
Asist yapan forvet oyuncusu asist başına 3
Asist yapan orta saha oyuncusu asist başına 3
Asist yapan defans oyuncusu asist başına 4
Asist yapan kaleci asist başına 8
Sarı kart gören oyuncu -1
Kırmızı kart ya da çift sarı kart gören oyuncu -4
Takımı gol yiyen kaleci gol başına -1
Takımı gol yiyen defans oyuncusu yediği her 2 gol başına -1
Takımı gol yemeyen defans oyuncusu * 3
Takımı gol yemeyen kaleci * 5
Takımı kazanan oyuncu 1
Takımı kaybeden oyuncu -1
Kendi kalesine gol atan oyuncu -1
Penaltı kurtaran kaleci 5
Penaltı kurtaran ve kaleci olmayan oyuncu 10
Penaltı Alma 1
Penaltıya Sebebiyet -1
Penaltı kaçıran oyuncu -3
Aynı maçta 3 ve daha fazla gol atan oyuncu 2
Kurulan takımdaki oyuncuların hiç biri kart görmezse 3
Kadrosunu güncelleyen kullanıcı 5
Takım Kaptanı x2 puan

* Takımı gol yemeyen oyuncu puanları 60 dakika oyunda kalma şartı gerektirir.
** Bir futbolcu hem "Oynayan her oyuncu" (2) hem de "60 dakikadan fazla oynayan her oyuncu" (4) puanını almaz. 60 dakikadan az oynarsa 2 puan alır. 60 dakikadan fazla oynarsa 4 puan alır.

Asist verileri trasnfermarkt.com, beIN ve Mackolik.com mecralarının verilerine göre belirlenmektedir. Tartışmalı pozisyonlarda bu mecralara bakılır ve en az 2 mecranın verdiği karar geçerli sayılır.


Yedek Kulübesi
Yedek oyuncular kadronuzda aynı mevkide bulunan en düşük puanlı futbolcunun yerine geçerek puanınızı yükseltir. Örneğin orta sahadaki futbolcularınızdan biri 5 puan alır ve yedek futbolcunuz 8 puan alırsa bu durumda yedekteki futbolcunuz kadronuzdaki düşük puanlı futbolcunun yerine geçer.

ROZETLER NEDİR, NE İŞE YARAR?

Sosyal Lig’de gösterdiğiniz başarılı performans size rozet kazandırabilir ve bu rozetler de genel klasman puanına eklenir. Rozetlerin ne anlama geldiğini aşağıda görebilirsiniz.

NOT:

* Rozet puanları genel klasman puanına eklenir.

* Haftalık puan hesabı ile birlikte genel klasman puanı güncellenir.


SEZON ŞAMPİYONUNA 1 ADET KIA STONIC

 1. Genel puan tablosunda 2019-20 sezonunu ilk sırada tamamlayan kullanıcı Kia Stonic kazanmaya hak kazanacaktır.
 2. Kazanılan hak nakde çevrilemez, başka bir kişiye devredilemez.
 3. Kazanan kişinin ilanı TFF Süper Lig 2019-20 sezonunun bitimini takip eden hafta Sosyal Lig web sitesinde (http://www.sosyallig.com) yapılacaktır.
 4. 34. hafta son maçın oynanması ile Süper Lig 2019-20  sezonu sona erecektir. Fikstürün bitiş tarihi olan 17 Mayıs Pazar gününü takiben Sosyal Lig puanları yüklenecek ve tüm yılın puanları hesaplanarak 21 Mayıs Perşembe ilk sırada yer alan kullanıcı açıklanacaktır. 23-29 Mayıs tarihleri arasında kazanan kullanıcı ile iletişime geçilecektir. İletişim bilgileri hatası nedeni ile ulaşılamayan kullanıcı haklarını 29 Mayıs gün sonu saat 18.00 itibari ile kaybedecektir. 30 Mayıs’ta sıralamada bir altta bulunan kişiler aranmaya başlanacaktır. 
 5. Sosyal Lig Fantezi futbol oyununun fikri ve mülkiyet hakları sahibi Petrolig ve/ve ya oyunun isim sponsoru Petrol Ofisi’nin kontrolünün dışında meydana gelen ve mücbir sebep sayılacak sebeplerle ya da piyasadaki ekonomik şartların elverişsiz olması sebebiyle oyunun sezon bitiminden önce son erdirilmesi durumunda, oyunun sona erdirileceği tarihe kadar olan haftalık ödüller sahiplerine verilir. Sezon sonu ödülü ise, oyunun sona ereceğinin ilan edildiği haftanın son günü itibariyle tüm yılın puanları hesaplanarak 3 gün içerisinde ilk 3 sırada yer alan oyuncular açıklanarak ödüller sahiplerine verilir. (Örnek, herhangi bir sebeple, oyunun sona erdiği 1 Nisan 2019 Pazartesi günü ilan edilirse, 4 Nisan’a kadar tüm yılın puanları hesaplanır ve ilk 3 açıklanır.) 
 6. Organizasyon bu kapsamda sunduğu hizmet ve ödülleri değiştirme ve iptal etme hakkını saklı tutar.
 7. Ödülü kazanmak için 18 yaşını doldurmuş olma şartı bulunmaktadır. 18 yaşını doldurmayan kullanıcının ödül hakkı iptal edilir ve sonraki kullanıcıya geçer.
 8. Ödüle hak kazanmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet ediyor olmak şartları aranmaktadır. Bu şartları taşımayan kullanıcının ödül hakkı iptal edilir ve sonraki kullanıcıya geçer.
 9. Ödül olarak verilecek olan Kia Stonic 8 Haziran Pazartesi Günü Kia bayisinden kazanan kişiye teslim edilecektir.
 10. Ödül olrak verilecek Kia Stonic’in özellikleri 2019 model Elegance (Design Pack), 7 inç multimedya sistemi, geri görüş kamerası, Apple Carplay ve Android Auto desteği, deri koltuk, 17 inç alüminyum jant ve  çift renkli tavandır.

SEZON SONU GENEL KLASMAN YAKIT ÖDÜLLERİ

 1. Sezon sonunda genel klasman sıralamasında 2. ve 51. sıra aralığını paylaşan Sosyal Lig kullanıcıları 1000 TL, sonraki 50 kişi (52. - 101.) 500 TL, sonraki 300 kişi (102.- 401.) ise 250 TL değerinde akaryakıt kazanıyor! Sezon sonu yakıt ödüllerinin kazananlara teslim edilmesi prosedürlerinde haftalık yakıt ödüllerinde geçerli olan kurallar geçerli olacaktır.
 2. Yakıt ödülleri sezon bitiş tarihi olaran 17 Mayıs Fikstür haftasını takip eden 25 Mayıs haftası Kullanıcıların uygulamada tanımlı Positive Card’larına yüklenecektir. Positive Card’ı olmayan kullanıcıların 8 Haziran tarihine kadar Positive Card çıkartmaları ve uygulamada tanımlamaları gerekmektedir.
 3. 8 Haziran tarihine kadar kart tanımlama işlemi yapmayan kullanıcılar ödül haklarını kaybeder. 
 4. Kazanılan yakıt ödülleri Positive Card’a yükleme yapılan tarihten itibaren 1 sene içerisinde kullanılmalıdır.
 5. 18 yaş altındaki kazananların ödülü alabilmeleri için ebeveyn onayı gerekmektedir.
 6. Ödüle hak kazanmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet ediyor olmak şartları aranmaktadır. Bu şartları taşımayan kullanıcının ödül hakkı iptal edilir ve sonraki kullanıcıya geçer.

HAFTALIK ÖDÜLLER

Haftalık sıralamada 2. ve 101. sıra aralığını paylaşan 100 kişiye Petrol Ofisi’nden 250 TL değerinde akaryakıt!

 1. Haftalık sıralamada 2. sıradan itibaren başlayan 100 kişi arasında yer alarak yakıt kazanan kullanıcıların hediyeleri oyun içinde tanımlı Positive Card’a yüklenerek yapılır.
 2. Sisteme Positive Card tanımlaması yapmamış olan kullanıcılar, yakıt ödülü hakkı kazandıkları haftayı takip eden 7 gün içerisinde Positive Card tanımlama işlemlerini yaparlarsa yakıt hediyesini almaya hak kazanırlar. Bu sürenin aşılması durumunda hak edilmiş olan yakıt hediyesi iptal edilecektir. Yakıt hediyesi kazanımlarına dair Positive Card yüklemeleri ilk 100’e girilen haftayı takip eden ikinci hafta içerisinde yapılacaktır. (Örneğin, 13. Lig haftasının sonunda ilk 100’e giren bir kullanıcının yakıt hediyesi 15.Lig haftası içerisinde yapılacaktır.)
 3. Kazanılan yakıt ödüllerinin Positive Card’a yükleme yapılan tarihten itibaren 1 sene içerisinde kullanılmalıdır.
 4. 18 yaş altındaki kazananların ödülü alabilmeleri için ebeveyn onayı gerekmektedir.
 5. Ödüle hak kazanmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet ediyor olmak şartları aranmaktadır. Bu şartları taşımayan kullanıcının ödül hakkı iptal edilir ve sonraki kullanıcıya geçer.

Haftanın şampiyonuna 1 adet Samsung S10 cep telefonu!

 1. Haftalık puan sıralamasında 1. olan Sosyal Lig kullanıcısı Samsung S10 cep telefonu kazanacaktır. 
 2. 1. olan kullanıcı uygulamaya girdiğinde kendisine bir kod gönderilecektir. Kullanıcının bu kodu Sosyal Lig sosyal medya hesaplarına iletmesi gerekmektedir. İletilen kod sonrası kullanıcıdan adres bilgileri alınacak ve ödülü adresine kargo ile teslim edilecektir. 
 3. Ödül kazanılan hafta itibariyle 14 iş günü içerisinde kod ile dönüş yapmayan kullanıcıların ödül hakkı iptal edilecektir. 
 4. 18 yaş altındaki kazananların ödülü alabilmeleri için ebeveyn onayı gerekmektedir.
 5. Ödüle hak kazanmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet ediyor olmak şartları aranmaktadır. Bu şartları taşımayan kullanıcının ödül hakkı iptal edilir ve sonraki kullanıcıya geçer.

HAFTALIK VE GENEL SIRALAMA HESAPLAMALARI

Sosyal Lig’de iki farklı sıralama vardır. 

1- Haftalık Puan Sıralaması

Oluşturduğunuz kadro ile o hafta aldığınız toplam puanla o hafta için Sosyal Lig kullanıcıları arasındaki yerinizi gösterir. 

Kadro puanı eşitliği durumunda sıralama sırasıyla aşağıdakilere kriterlere bakılarak yapılır;

 • Haftalık Kadro Puanı Toplamı
 • Kadronun Toplam Değeri
 • Kadronun Oluşturulma Tarihi
 • Kullanıcının Üyelik Tarihi

2-Genel Klasman Sıralaması
Genel Klasman puanınız, tüm haftalık puanlarınız ile rozetlerden aldığınız puanlarınızın toplamından oluşur. 

Puan eşitliği durumunda sıralama sırasıyla ağıdakilere kriterlere bakılarak yapılır;

 • Genel Puan Toplamı
 • Haftalık Puan Birinciliği
 • Kullanıcının Üyelik TarihiPOSITIVE CARD ENTEGRASYONU VE YAKIT BONUSU

Petrol Ofisi Positive Card Entegrasyonu

Petrol Ofisi istasyonlarından ücretsiz olarak alınabilen Positive Card’ı aktive edip, oyun içerisinde tanımadığınızda  10.000.000 € ek bütçe kazanabilirsiniz. Bu bütçe baz bütçeye eklenmiş sayılır ve Positive Card entegrasyonu devam ettiği sürece haftalık bütçenize yansıtılır.

Positive Card Yakıt Alımı

Oyunda tanımlı Positive Card ile yapacağınız yakıt alımlar, ilgili lig haftası içerisinde bütçenize ek olarak yansıtılır. 

Her 10 TL’lik yakıt alışverişiniz için 500.000 € ek bütçe elde edersiniz. Bu bütçe sadece içinde bulunulan lig haftasında geçerlidir. Bir lig haftası içinde en fazla 400 TL’lik yakıt alışverişi karşılığında 20.000.000 € haftalık ek bütçe kazanılabilirsiniz.

Yakıt alımlarınızdan kazanacağınız ek bütçe kart eşleştirmesi yapıldıktan sonraki yakıt satın alımları ile birlikte aktif olacaktır. Örneğin, Salı günü kart tanımlaması yaptığınızda, Pazartesi günü yapmış olduğunuz yakıt alımından ek transfer bütçesi kazanamazsınız.

Yakıt alışverişlerinden kazanılan ek bütçe her lig haftasında sıfırlanır. (Süper Lig’e ara verilen Milli Maç haftaları vb. dönemlerde lig haftası 1 haftadan daha uzun olabilir. Bu durumda lig haftası başlayana kadar yaptığınız yakıt alışverişleri ek bütçe olarak kullanılabilecektir. Limit her durumda 20.000.000 €’dur.)

Günlük yakıt alışverişlerinizden kazandığınız ek bütçe her zaman bir sonraki gün Sosyal Lig gelirlerinize yansır. Dolayısıyla haftanın ilk resmi maçının oynanacağı gün yapacağınız yakıt alışverişleri bir sonraki hafta bütçenize yansıtılır. Örneğin, haftanın ilk maçının Cuma günü olacağı bir haftada Perşembe günü 23:59’dan sonra yaptığınız yakıt alışverişlerinden kazanılan tüm bonuslar içinde bulunulan değil, bir sonraki haftanın bütçenize eklenecektir.